رشد و تعالی رهجو
پنجشنبه 19 تیر 1399 ساعت 10:58 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مهدیه | ( نظرات )

معلمی شغل انبیاء و اولیاء الهی است اولین معلم در جهان هستی و نیستی خالق یکتا است که نقصانی در قوانین الهی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی او وجود ندارد.

 خالقی که مطلقی بی‌نظیر است و همتایی ندارد همان پروردگاری که در هر لحظه اگر توکل و اعتمادت به او باشد می‌تواند تو را از فرش به عرش برساند.

وقتی سپاسگزار و شاکر داده‌ها و نداده‌هایش باشی هرگز گرفتار جهل و نادانی که بزرگ‌ترین دشمن انسان است نخواهی شد بنابراین تمام درد و رنج بشری از عدم آموزش در ندانسته‌هایش است مهم‌تر این که در هر مسئله‌ای فقط و فقط به منافع خویش و خانواده‌اش می‌اندیشد و در صدد این است که تحت هر شرایطی بخواهد دیگران را پله‌ای برای ترقی و پیشرفت‌های خویش نماید.

در وادی سوم دانستیم که هیچ موجودی به اندازه انسان به خویشتن خویش فکر نمی‌کند البته انسان برای شناخت خود و هستی و پیدایش اعتماد به نفس در خویش باید کوشش و تلاش نماید اما این تلاش بایستی در راستای اهداف الهی و صراط مستقیم باشد نه در جهت اغوای دیگران و نه در مسیر رسیدن به هدف‌های غیر معقول و شیطانی؛ چنین نیست که از حق و حقوق خودش بگذرد چراکه این امر مظلومیت به وجود می‌آورد که در این جا مقصر اصلی در امور خودش می‌باشد.

با وجود اضداد در هستی، تمامی انسان‌ها نشانه‌هایی در صور آشکار و صور پنهان دارند که برای این موجود غیر قابل باور می‌باشد خصوصاً در صور پنهان که به شدت آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. وجود شخصیت‌ها در صور پنهان برمی‌گردد به این که درون انسان را تا چه اندازه می‌شناسیم و نقاط ضعف و قوت را چه قدر باور داریم.


هر انسانی بر مبنای تفکر و اندیشه‌ای که دارد به همان میزان نگاهش به زندگی متفاوت است پس تمام نکات گفته شده را اگر بخواهیم‌ درک کنیم باید به حقیقت موضوع برسیم که چه قدر نیاز به وجود یک سرشت پاک است که هر شخصی باید این خالص بودن را درونش پرورش دهد و این آموزش فقط توسط انسانی حقیقی و راستین باید انجام شود به نام معلمین و مدرسینی که بتوانند چنین نهالی را به مرور زمان در وجود بستری مانند انسان بکارند که در آینده ثمره بهتری را داشته باشیم گویا اگر بخواهیم خواستار نابودی جامعه‌ای باشیم باید این گونه مدرسان را با طرفه العینی و با کمترین خرج و از صحنه روزگار محو نمائیم.

آموزش و خدمت جزئی از نیازهای جهان هستی برای تعادل و تعامل انسان‌ها است آموزش و خدمت اصولی بر مبنای آگاهی و دانایی شکل می‌گیرد انسان هم اگر نتواند با ساختار خلقت آشنا شود بررسی و تفحص در علوم سخت می‌شود همچنان که آلبرت انیشتین با تمام توانائی‌هایش در علم گفته می‌خواهم بدانم که خالق بزرگ در خلقت چه اصولی را پیاده کرده که این قدر در برنامه‌ریزی‌هایش توانمند بوده که بدون هیچ نقصی چنین نظمی را به وجود آورده است. برای مردی به این بزرگی چنین سؤالی تعجب برانگیز بوده چه رسد به من ناتوانی که در کشف صور آشکار خود هم ناتوان هستم چه رسد به صور پنهان که فقط خدا می‌داند چه گسترشی دارد.

 

روح فقط منحصر برای انسان است و تنها انسان بود که توانست توسط روح که قطره‌ای از وجود خداوند است به کشف علوم بپردازد و آفرینش را درک کند. روح توسط عقل کل یعنی قدرت مطلق مربی عالم رهبری و اداره می‌شود.

انسانی که به فرمان عقل نزدیک می‌شود می‌تواند خواهان نیکی‌ها و خدمت به دیگران باشد که پاداش آن در وهله اول به خود شخص خواهد رسید در غیر این صورت اگر ذهن و حس انسان مشغول افکار منفی و افیونی باشد به هیچ وجه نمی‌تواند از روح خدایی پیروی نماید زیرا چنین فردی فقط منافع خویش که همان خواسته‌های غیر عقلانی هستند را مد نظر دارد تا زمانی که ما در فکر مسائل مادی باشیم مسائل معنوی در ما شکل نمی‌گیرند.

 

 اکنون می‌خواهیم بدانیم یک معلم یا مدرس حقیقی و راستین چه انگیزه‌ای را می‌تواند درون شاگرد به وجود آورد که علاوه بر بار مادی، بار معنوی را هم به دنبال خود داشته باشد و باعث ارتقاء و رشد او شود؟

در کنگره و لژیون‌های کنگره ۶۰ موضوع راهنما و مدرس در ارتقاء و بیداری فرد مصرف کننده اهمیت زیادی به همراه دارد و بزرگ‌ترین مسئله مهم در آموزش‌های جهان بینی محسوب می‌شود به دلیل این که راهنما برای ایجاد انگیزه در رهجو در رابطه با مسائلی از قبیل متد درمان، آموزش‌های جهان بینی، وادی‌ها و سیستم تخریب دیده شبه افیونی جسم صحبت می‌کند و در رابطه با مثلث درمان که جسم، روان و جهان بینی است بیان می‌دارند که این‌ها حقیقت‌هایی هستند که فرد را به آگاهی می‌رسانند و فقط توسط بازسازی جسم، روان و جهان بینی است که فرد رها شده و به تعادل می‌رسد.

 

شعار کنگره این است که درمان فوق ترک و تعادل فوق درمان می‌باشد همواره در لژیون‌ها از گفته‌های نادرست که به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند اجتناب می‌شود زیرا گفتن مسائل غیر واقعی و غیر مربوطه رهجو را به حاشیه سازی نزدیک می‌کند بنابراین مسائل را خیلی ساده و قابل فهم باید بیان نمود تا برای همه قابل فهم باشد.

 در بحث مدرس از مثلثی صحبت می‌شود که می‌تواند معنا و مفهوم خیلی از حقایق را برای ما روشن نموده تا به جواب درستی برسیم در ابتدا خودمان و هستی را شناسایی کنیم و نقاط ضعف و قوت خودمان را هر چه بهتر و بیشتر بشناسیم تا در واقع سندی بدون نقص شویم پس بایستی مثلثی را تشکیل دهیم که درک مطالب برای ما مرتبط با واقعیت بدون نقص باشد وگرنه موجب انحراف ما خواهد شد. ویژگی مدرس این نیست که برای فهم دانش از اجزاء آن‌ها بکاهد بلکه باید علوم را اول خودش مزمزه کند بعد آن‌ها را در اختیار دیگران قرار بدهد.


استاد به زیبایی بیان می‌دارند اگر در این عصر چیزی را که می‌دانی در اختیار مادر بزرگت قرار دهی و او مفهومش را بداند آن وقت است که برد کرده‌ای و برنده هستی.

اگر معنای حرف را بدانیم توانسته‌ایم دانش خوبی را به دیگران آموزش بدهیم.

در واقع مدرس واقعی باید با خلاقیتی که دارد نقطه تفکر و بیداری را به طریق ساده و عاقلانه‌ای در ذهن شاگرد به وجود آورد که در جامعه از فساد و اخلاق غیر انسانی جلوگیری شود.

به استنباط از این موضوع که انسان اگر مطلبی واقعی یا غیر واقعی در ذهنش شکل گرفت به مرور این علاقه در او بارور شده و از انجام آن لذت می‌برد ولی اگر کاری غیر الهی باشد باعث عدم تعادل در او خواهد شد.

 بهترین راه این است که شدت علاقه انسان را در چیزی جستجو کنیم که موجب رشد و تعالی رهجو در مسائل الهی، اخلاقی و انسانی شود.


برداشت از: سی دی مدرس

نگارش: فاطمه همسفر عبدالحسین 

ویراستار و ثبت: همسفر مهدیه

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یلدا چهارشنبه 25 تیر 1399 03:34 ق.ظ
مثل همیشه عالی خانم فاطمه عزیز لذت بردم و خسته نباشید به گروه زحمتکش وبلاگ
علیرضا. د سه شنبه 24 تیر 1399 08:39 ق.ظ
درود خدا قوت به شما راهنمای محترم تشکر بابت به اشتراک گذاشتن مطلب
بی شک تنها حضور افرادی چون شما کافیست برای آموختن پایدار باشید.
خدا قوت به همسفر مهدیه وبلاگ همسفران بسیار عالیست
همسفر مهدیه پاسخ داد:
ممنون از لطف شما راهنمای گرامی
امیره همسفر طهمورث دوشنبه 23 تیر 1399 04:12 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز مثل همیشه کامل و جامع سپاس از گروه وبلاگ
مهدیه همسفر محمد شنبه 21 تیر 1399 08:01 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه عزیز استفاده کردم بسیار پر محتوا بود احسنت
زینب شنبه 21 تیر 1399 06:00 ب.ظ
خداقوت به خانم فاطمه عزیز و قلم توانی شما مطالب شما همیشه پرمحتوا هستند موفق باشید
نصرت شنبه 21 تیر 1399 12:08 ب.ظ
احسنت فاطمه عزیز خیلی از مطلبتان لذت بردم
فرشته همسفر مهدی لژیون ۴ شعبه بوشهر جمعه 20 تیر 1399 02:22 ب.ظ
احسنت به خانم فاطمه عزیز بسیار زیبا بود خدا قوت
جمعه 20 تیر 1399 12:00 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه ی عزیز بسیار لذت بردم .موفق وپیروز باشید .خداقوت به گروه وبلاگ
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic